Menu
Loading radio ...
A+ A A-

Julian Zapłatyński

Człowiek od wielkiej ryby…

Julian Zaplatynski…czyli Julian Zapłatyński - rzeźbiarz mieszkający od kilkunastu lat na Ziemi Gubińskiej znany jest z wielu prac wykonanych zwłaszcza w drewnie, które zdobią i dodają splendoru wielu znaczącym miejscom w mieście. To jego ręką wykonany został gubiński Światowid stojący w okolicach Kościoła Farnego i jego również dziełem jest słynna Wielka Ryba do dziś, mimo dwóch powodzi, stojąca na Wyspie Teatralnej. Julian Zapłatyński będąc gościem Radia Gubin tak mówił o swoim dziele:

To największa rzeźba jaką dotychczas wykonałem. Ryba ma 4 metry długości i średnicy pnia 1,30 m i wykonana została z najlepszego materiału, drewna dębowego. Wstępną obróbkę pnia wykonałem piłą łańcuchową, bo tak wielkiej bryły nie da się obrobić tradycyjnymi rzeźbiarskimi narzędziami. Prace trwały z przerwami jakieś 8 tygodni i zostały zakończone w 2010 roku.

posłuchaj

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.