W związku z planowanym, wzmożonym ruchem kierowców i pieszych w dniu 1 listopada, policjanci ruchu drogowego będą szczególnie aktywni, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas poruszania się do miejsc ostatniego pożegnania. Funkcjonariusze zadbają o płynność ruchu w newralgicznych punktach, jednak kluczowa będzie znajomość gestów wydawanych przez policjantów. Oprócz kierowców, także piesi powinni znać te sygnały, aby poruszać się zgodnie z poleceniami mundurowych. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, aby uniknąć nieporozumień w ruchu drogowym.
Podstawowym gestem, na który należy zwrócić uwagę, jest uniesiona w górę ręka policjanta z otwartą dłonią. Taki sygnał oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie, co wymaga od pojazdów opuszczenia tego obszaru. Kierowcy powinni się zatrzymać i czekać na dalsze instrukcje od policjanta, aby uniknąć chaosu oraz niebezpieczeństwa na drodze. Jeżeli funkcjonariusz stoi do kierowcy przodem lub tyłem, wjazd jest zabroniony, a postępowanie według jego wskazówek jest kluczowe.
Warto również znać znaki otwierające ruch. Policjant stojący bokiem, przy rozłożonych rękach, daje sygnał do jazdy. Ruch na dany kierunek zostanie otwarty po wykonaniu odpowiednich gestów, a jego ponowne zamknięcie nastąpi zaraz po rozładowaniu ruchu w przeciwną stronę. Policjanci mogą także udzielić zezwolenia na skręt w lewo, zamykając ruch z naprzeciwka dla skręcającego pojazdu. Aby usprawnić przepływ i rozładować zatory, mundurowi mogą także stosować gesty ponaglenia. Warto przed wyjazdem z domu zapoznać się z mapami organizacji ruchu, aby uniknąć utrudnień, zwłaszcza w okolicach cmentarzy.
Źródło: Policja Krosno Odrzańskie
Oceń: Bezpieczeństwo na drogach: Zrozumieć policyjne gesty na skrzyżowaniach
Zobacz Także