Wścieklizna to choroba, która stanowi poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Fundacja ZWIERZ podkreśla, że wirus ten atakuje ośrodkowy układ nerwowy i może być śmiertelny. Zakażenie najczęściej następuje poprzez kontakt z zakażoną śliną, co w praktyce dotyczy wielu gatunków ssaków. Szczepienia zwierząt, szczególnie psów, są kluczowym elementem profilaktyki w walce z tym zagrożeniem.
Zakażenie wścieklizną w Polsce najczęściej przenoszone jest przez lisy rude, ale niebezpieczeństwo mogą stanowić także nietoperze, psy, koty oraz inne dzikie zwierzęta. Dlatego szczepienie psów przeciwko wściekliźnie, obowiązkowe już od trzeciego miesiąca życia, jest nie tylko zalecane, ale i wymagane prawnie. Opiekunowie psów muszą pamiętać, że za brak szczepienia grozi nie tylko kara finansowa, ale przede wszystkim narażenie zdrowia swojego pupila oraz otoczenia.
W przypadku pogryzienia przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem. Specjaliści mogą wdrożyć odpowiednie szczepienia poekspozycyjne, które mogą uchronić przed zachorowaniem. Warto być świadomym objawów wścieklizny, które mogą występować u zwierząt w formie szałowej lub cichej. W obu przypadkach, szybka reakcja jest kluczem do zapobiegania tragedii. W imię odpowiedzialności, każdy opiekun powinien zatroszczyć się o zdrowie swojego psa i dopilnować jego regularnego szczepienia.
Źródło: Urząd Miasta Gubin
Oceń: Wścieklizna – zagrożenie, które należy brać na poważnie
Zobacz Także